fbpx

Black Mirror ne anlatıyor?

Siyah Ayna

Kelime anlamı olarak Türkçeye çevrildiğinde ‘siyah ayna’ manasına denk gelen Netflix orjinal dizisi, teknolojik konuları ele alarak aslında izleyicisine gelecek hakkında bazı ipuçları ile ayna tutuyor gibi. Her bölümde ayrı bir senaryo kurgusuyla çıkan dizi, 5 sezonu bitirmiş durumda.

Kurgulanan senaryo her bölümde farklı ve tanıdık yüzlerin rol almasıyla daha da ilgi çekici hale geliyor. Aslında temelde anlatılmak istenen bence gelecekte karşılaşılabilecek dünyalara hazırlıklı olmak. Örneğin; yapay zekaların ve insan beynine ait hayal gücünün yapabildikleri birleştiğinde ortaya çıkan sonuçlar ilk başta güzel ve heyecan verici olsa da öngörülemeyen sonuçlar çıkabilir karşımıza.

Teknolojik gelişmenin ön planda tutulduğu bölümlerde, insanlar sosyal medyada paylaşımlar ve paylaşılanları beğenmek yerine artık kendilerine ‘beğeni’ gönderiyor. Böylelikle sosyal popülerlik artarak veya azalarak insanlar toplum içinde sınıflandırılmalara maruz kalıyor. Bir başka bölümde IQ seviyesi çok yüksek olmayan, hastalığa elverişli sıradan insanlar yani şimdiki zamanda yaşayan ‘bizler’ gibi insanlar, gelecek nesilleri kurtarmak adı altında ‘böcek’ olarak tanımlanıyor ve bu tür insanları öldürmek için bir ordu kuruluyor. Bu ordunun mensupları sıradan insanları, beyinlerine yerleştirilen bir teknolojik maske aracılığıyla bambaşka bir yaratık olarak görüyor.Ve sonuçta öldürüyor.

Bir çok insan için bu tür senaryolar ve kurgular ütopik hatta imkansız gelebilir. Ancak teknolojinin hızla gelişmesi, insanların kolay yaşam ve hızlı yaşam arayışları, yapay zekaya yapılan dünya çapındaki yatırımlar düşünüldüğünde oluşabilecek senaryolar olduğunu görebiliyoruz.

Dizinin anlattıkları her ne kadar teknolojik gelişmeler olsa da aslında asıl mesaj ve beni diziye hayran bırakan; insanların bunca gelişmeye ve büyümeye rağmen, insan olduklarını unutmaması, duygularının ve hislerinin farkına varmaları, günün sonunda hepimizin insan olduğu gerçeği. Öyle ki dizi insan ve robot arasında fark olduğunu, yapay zekaların işimizi kolaylaştırdığı kadar var olduklarını, onların hiç bir zaman vicdani yönü, hisleri, merhametleri olmadığını bize her bölümde çok güzel kurgularla anlatıyor. Bize gelecekten ayna tutan Black Mirror’a bu anlamda bir teşekkür etmek gerekli. Teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin, insan eşref-i mahlukat olmaya devam edecektir.

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç