fbpx

Hangisi Daha İyi? Corel Draw vs Adobe Illustrator

Tasarımın gücü basitliğindedir

Bir grafik tasarımcının kullanması gereken iki harika program olan Illustrator ve Corel Draw, farklı arayüzlere ve kısayollara sahip olmasına rağmen ikisinin de ortak noktası vektör tabanlı programlar olmasıdır. Vektörel çizimlerde iki programı da rahatlıkla kullanabilir, tasarımınızı yaratabilirsiniz.

Bir çok dijital veya reklam ajansı Corel Draw kullanımına sıcak bakmazken, Adobe programlarını kullanan grafik tasarımcılar ile çalışmayı tercih edebilir. Bunun nedeni temelde Adobe firmasının daha ünlü olması ve firmanın bir çok tasarımı programını üretmesi olabilir. Ajanslar Adobe firmasının tasarım programı alarak bir çok tasarım sorununu çözebiliyorlar.

Bir başka neden ise ajansların Corel Draw programını halk arasında “tabelacı” olarak tabir edilen yerlerin kullandığını iddia etmesi ve dijital/reklam ajanslarının daha kreatif tasarımlar yaptıkları için Adobe programlarının daha kullanışlı olduklarını iddia etmesidir.  Corel Draw programında geniş alanlarda tasarım imkanı olması tabela, raket, billboard gibi tasarımların daha kolay ölçeklendirmesi gibi nedenlerden dolayı bu tür tasarımlar yapan firmalarda tercih ediliyor. Sektörün sürekli gelişmek istemesi ve grafik tasarım sektöründeki ajansların, firmalarını diğer firmalara göre daha kreatif bulması nedeniyle illustrator bilmeniz size daha çok avantaj sağlayacaktır.

Öte yandan Corel Draw programında kesme, düzenleme ve arayüzü kullanımı daha pratik hale gelebilir. Basit kısayollar ile işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilir, RAM ve işlemci gereksinimi daha az olduğu için bilgisayarınızın özellikleri çok iyi olmasa da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Adobe Illustrator programının efekt çözümleme yeteneği, diğer adobe programları ile uyumu ve tasarım konusunda Corel Draw’a göre daha iyi olması ile yukarıda bahsettiğim gibi sektörde Corel Draw’ın ön yargılarından dolayı daha avantajlı bir tasarım programıdır.

Neler Düşünüyorsunuz?

Bir grafik tasarımcı olarak her iki programı da vektörel tabanlı olması nedeniyle günlük hayatta kullanıyorum. Siz de yorumlar kısmına hangi programı beğendiğinizi paylaşarak bu tarz içerikleri destekleyebilirsiniz.

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç