fbpx

En İyi Tasarım Programları

Günümüzde hangi sektörde faaliyet gösterdiğiniz kadar, firmanızın verdiği hizmet veya sattığı ürünler de önemli. Bu hizmet veya ürünlerin doğru tanıtımı yapmak, etkili sunum teknikleri, estetik ve yaratıcı tasarımlar da artık vazgeçilmezlerimiz arasında. Peki grafik tasarım alanında ilerlemek için etkileyici tasarımlar gerçekleştirmek için hangi programları kullanmalı?


Adobe Illustrator

Grafik Tasarım alanında piksel ve vektör tabanlı programlar mevcuttur. Illustrator vektör tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Vektör tabanlı programlarda çözünürlük derinliği ve estetik görünüme yakın çizimler yapılması her zaman Adobe Illustrator programını bir adım öne taşımaktadır. Illustrator programı yardımı ile el ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete ve kartvizit gibi çalışmalar rahatlıkla estetik görünümlere kavuşturulabilir.

 


Corel Draw

Genel olarak baskı ve düzenleme işleri için kullanılan Corel Draw programı da vektör tabanlı programlar kategorisindedir. Özellikle büyük ebatlı çalışmalarda Corel Draw kullanılır. Bu sebeple baskı merkezi, tabela imalatı vb. işler yapan firmalar Corel Draw programını kullanır. Adobe Illustrator’de çalışma alanı sınırlaması mevcutken, Corel Draw’da çalışma alanı oldukça geniştir. Yüksek ebatlı işlerde hayat kurtarıcıdır. Maalesef Grafik Tasarım alanında Corel Draw programını kullanan tasarımcılara önyargı ile yaklaşılır. Bunun sebebi; Corel Draw programını daha çok “Tabelacı” olarak adlandırılan firmaların kullanmasıdır.


Photoshop

Geldik Grafik Tasarım alanında piksel tabanlı programların belki de en önemlisine. Photoshop piksel tabanlı bir program olması sebebiyle vektörel çalışmalara çok uygun değildir. Genelde görsel düzenlemesi, efekt kullanımı ve son yıllarda geliştirdiği action menüsü ile hareketli görseller oluşturan bir tasarım programıdır. Photoshop programının asıl amacı; bir görsel üzerine başka bir görsel ile estetik bir tasarım oluşturmaktır. Adobe Photoshop programı afiş tasarımı, kapak görselleri, manipülasyon kullanımları için oldukça uygundur.


Blender 3D

Adobe Illustrator programında ve Adobe Photoshop programında 3D seçenekleri mevcut olsa da, sisteminizi yormayacak, basit bir ara yüze sahip hayat kurtaran programlardan bir tanesi de Blender 3D. Bu alanda Autodesk 3ds Max programı daha zengin menüsü ve seçenekleri ile tercih edilse de, Blender 3D programı ile pek çok 3D tasarım yaparak, işinize yaracak bir çok render alabilirsiniz. Ayrıca kolay indirilebilme sistemi, bilgisayar donanımlarına fazla yüklenmemesi, Blender 3D programının öne çıkan özelliklerindendir.

 

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç