fbpx

Kreatif Tasarımlar Nelerdir ? Kreatif Tasarım Nedir ?

Kreatif Tasarımlar için yapılması gerekenler;

Her tasarımcı kendi tarzına özgü kreatif tasarımlar ortaya çıkarmak için çalışır. Peki bir tasarımın ‘kreatif’ olması ne demektir? Kreatif tasarımlar ile diğer tasarımlar arasında ki farklar neler?

Kreatif tasarımlar ve kreatif olmayan tasarımlar hakkında bilgi kaynağı sayılabilecek bu içerik; Grafik Tasarım ile uğraşan grafik tasarımcılar veya grafik tasarımcı adaylarına yöneliktir. Grafik tasarım özelinde konuşmak gerekirse; özgünlük anlayışı her tasarımcı için iki taraflıdır. Kreatif bir tasarımda özgünlük, tasarımcının kendi izlerini tasarıma yansıtması ve üzerinde çalıştığı markanın çizgilerini tasarımda kullanması olarak nitelendirilebilir.

Kreatif düşünce; genel anlamı ile herkesin gördüğünü görerek farklı bir şekilde yorumlama anlamına gelir. Kreatif tasarımlar; her tasarımcının yorum farkını ortaya koyduğu ve daha fazla anlam yüklediği tasarımlardır. Kreatif tasarımlar oluşturan tasarımcıların, tasarımlarda dikkat ettikleri özellikler :

  • Farklı ve hayal gücünü etkin kullanma
  • Beynin sağ tarafını daha çok kullanma
  • Farklı ve bir çok alternatif ortaya koyma
  • Kreatif tasarımlar ile algı oluşturma : Direk algılama
  • Klişelerden kaçınma
  • Gerçekleşmesi olası olmayan olaylar, mekanlar veya zamanlar hayal etme

Kreatif olmak ya da kreatif tasarımlar ortaya çıkarmak aslında bir anlamda farklı olmak anlamına gelir. Yaratıcılık gerektiren bir alan olması, kreatif tasarımlar oluşturmanın sıfırdan tasarlanması gerektiği anlamına gelmez. Kreatif düşünce veya kreatif tasarımlar var olan bir düşüncenin  ya da tasarımın üzerine düşünülerek farklı yorumlanmasıyla da olabilir. Günümüzde ve gelecekte teknolojik gelişmelerin artması ile bir çok alanın tek düze yorumlanacağını söyleyebiliriz. Kreatif tasarımlar oluşturmaya, kreatif düşünmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olacağı kesin.

Gelecekte gereksinim duyacağımız kreatif düşünce veya kreatif tasarımlar, geçmişte de oluşturulmuş ve başarılı örnekler ortaya çıkarılmış. Günümüzde Steve Jobs, Elon Musk gibi düşünceye önem veren ve kreatif düşünceler ortaya koyan insanlar olduğu gibi, geçmişte de Albert Einstein, Leonardo Da Vinci gibi ünlü düşünce insanları; kreatif düşünce ve kreatif tasarımlar hakkında düşüncelerini dile getirerek kreatif düşünce sistemine katkıda bulunmuşlardır.

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç