fbpx

Matrix 4 Geliyor

Umut. İnsanın Vazgeçemediği İllüzyon!

Teknolojinin ilerlemesi ile insanların yapay zekaya sahip robotlara kendi işlerini teslim etmesinin hızlandığı bir dünya düşünün. Bu kolaylıklar dünyasında insanlar kendilerine daha fazla vakit ayırabilirken aynı zamanda da günlük işleri, yapay zekaya sahip robotlar tarafından hallediliyor. Her şey mükemmel görünse de bazı aksaklıklar hatta sonu ölümle sonuçlanabilen olaylar yaşanabiliyor. Bu teknolojik dünyada, insanlar için çalışan bazı robotların, yaşam şartlarından veya gördükleri kötü davranışlardan olsa gerek ‘sahiplerine’ karşı gelişi ve bir tanesinin sahiplerini öldürmesi sonucu olaylar düşünülenden daha karmaşık bir hal alıyor. Matrix, tam da bunu anlatıyor bizlere. Aynı zamanda gelecek zamanda oluşabilecek dünya hakkında kesitler sunan film üçlemesi; insan, zihin ve gerçeklik konularına dair derin düşüncelere yönlendiriyor izleyenleri.

” Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın? “

MATRIX – MORPHEUS

İki İhtimal Var

Animatrix adı altında Matrix’in tüm hikayesini anlatan bir dizi mevcut olsa da, zihinlerimizde yer eden Neo ve Trinity halen sıcaklığını korumakta. Warner Bros geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Wachowski kardeşlerin önderliğinde Matrix 4’ün yolda olduğunu açıkladı. Her ne kadar bu haber benim gibi Matrix hayranlarını sevindirse de bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor.

Şüphelerimizin en başında Matrix’in hikayesinin, serinin 3 filmi ve Animatrix serisi ile çok güzel anlatışmış olması ve akıllarımızda soru işareti kalmaması. Yani izleyiciye merak uyandırabilecek, izleyiciyi sinemalara çekebilecek yeni bir senaryo nasıl oluşturulabilir?

Bunun bana göre 2 ihtimali var; Keanu Reeves (Neo) ve Carrie-Anne Moss (Trinity) gibi başrol oyuncularının yeni filmde de yer alacağı haberini de almıştık. Öyleyse bu film önceki zamanlardan bizim görmediğimiz bir kesit sunabilir. Ancak bu durumda yaş olarak ilerlemiş olan oyuncuları gençleştirmek gerekir ve bu ne kadar gerçekçi olur? Tartışılır. Bir başka ihtimal ise yeni filmin bir devam filmi olması, bu durumda serinin son filminde hayatını kaybeden Neo ve Trinity tekrar hayata dönmek zorunda. Bu mümkün mü? Seriye göz attığımızda hem Neo’nun hemde Neo yardımıyla Trinity’nin tekrar dirildiklerini gördük. İşte bu heyecanlandıran bir detay olabilir, Neo ve Trinity’nin hayata tekrar döndüğü ve yeni bir maceraya atıldığı, sağlam kurgulanmış bir film, serinin adına yakışır bir baş yapıt haline gelebilir.

2020’De Başlıyor

Yayınlandığı dönemde sinemalarda devrim etkisi yaratan Matrix’in yeni macerasına 2020 yılında başlanması bekleniyor. Yani bizim yeni hikayeye kavuşmamız 2021’i bulabilir. Zamanın hızla geçip gittiği şu günlerde sabırsızlandığımız önemli detaylardan biri Matrix.

” Gerçeklerinde biraz hayal, hayallerinde biraz gerçek var.”

ANIMATRIX – KIDS STORY

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç