fbpx

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde pek çok markanın sosyal medya mecralarından bulunması artık bir zorunluluk haline geldi. Ancak özellikle kurumsal veya yeni oluşan markalar için sosyal medya kullanıcısı olmak ile sosyal medya yönetimi kavramları arasında önemli bir fark olduğunu belirtmek gerekir. İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak, etkili bir sosyal medya yönetimi yapabileceğiniz anlamına gelmemelidir. Sosyal medya yönetiminde en önemli kriterler; kitle analizi, bulunan sektör analizi ve dijital pazarlama stratejilerine hakim olmaktır.

Çözümleme

Bu aşamada markanın hedef kitlesi, güçlü ve zayıf yönleri, geliştirilebilir tarafları, marka dili ve amaçları nelerdir? Sorularına cevap bulabilmek adına yapılan çalışmalara yer verilir.

Rakip Analizi

Bu aşamada amaç; rakiplerin kim olduğu, nasıl bir strateji ile sosyal medya yönetimi yaptıkları veya yapamadıkları araştırılarak, size artısı olacak en iyi çözümleri değerlendirerek uygulamak olmalıdır.

Tasarım ve Reklam Aşaması

Arama motorları reklamlarının yetersiz kalması ve pek çok kişinin sosyal medya kullanıcısı olması nedeniyle sosyal medya üzerinden reklam vermek hem daha mantıklı hem de daha fazla kişiye ulaşım sağlamaktadır. Hazırlanacak reklamlarda tasarım açısından amaç; etkileyici ve hemen algılanabilecek tasarımlar ortaya çıkarmaktır. Örnek vermek gerekirse akışta gezinen bir sosyal medya kullanıcısının dikkatini çeken, akılda kalıcı: slogan, renk, figür kullanılmalıdır. Tüketim toplumlarında her mecrada olduğu gibi sosyal medya alanlarında da insanlar çok çabuk görselleri geçebilmekte yani “tüketebilmektedir.” Tüm bunları tasarlarken bir tarz oluşturmak önemlidir, markanın kendine özgü bir çizgisi olmalı, var olan logodan bir çizgi veya markanın maskot/figür gibi elementlerinin tasarımın bir yerinde kullanılması gibi.

Sayfa Moderasyonu

Bir markanın sosyal medya yönetiminde en önemli kurallardan biri istikrar ve düzendir. Bunu yönetilen sayfaların moderasyonu ile sağlayabilirsiniz. Paylaşım sıklığını ve etkileşimi arttıracak paylaşımlar unutulmamalı. Sahip olduğunuz ritmi korumak için belli aralıklarda paylaşım yaparak hem kullanıcıları sıkmamak hem de kullanıcı yorum ve beğenilerini hedeflemeniz gerekir. Marka sektörüne ve verdiği hizmete göre paylaşım saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; ürün satışı yapan bir firmanın genellikle öğle saatlerinde ve akşam saatlerinde paylaşım yapmaları uygun görülebilir. Buradaki amaç; çalışan insanların mesai saatlerinin dışında paylaşımları görme ihtimalini arttırmak olabilir. Bu ve buna benzer bir çok yöntem ile sosyal medya yönetimini etkin ve başarılı şekilde gerçekleştirmek mümkün olabilir. Bunların yanı sıra sayfa düzeni de pek çok kullanıcı için önemli olabilir. Bir çok sosyal medya kullanıcısı sayfa içi düzenini beğenmediği bir çok markayı güvensiz bulabiliyor. Özenli, istikrarlı ve kullanıcıları ile iletişim halinde olan markaların sosyal medya hesaplarının takip ve abone sayıları gün geçtikçe emin adımlarla artmaktadır.

Sosyal Medya Raporu

Bu aşamada markanın olumlu/olumsuz nasıl bir grafikte ilerlediğini marka sahiplerine bir rapor halinde sunmak bir güven ortamı yaratacaktır. Raporda sunulan istatistiklerin gerçek verilere dayandığı anlatılmalı, yapılan harcamanın olumlu/olumsuz etkisi gösterilmelidir. Sosyal medya raporları etkileşim ve trafiği yükseltmek için önemli ve faydalı tüyolar verebilir.

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç