fbpx

Tasarım nasıl yapılır? Markama ne faydası var?

Grafik Tasarım nedir?

Grafik tasarım bir mesaj iletmek veya bir fikri görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir.

Grafik tasarımın kendi içerisinde hizalama, asimetrik, simetrik, karşıtlık, vurgulama, hareket, oran, yakınlık, tekrarlama ve birlik gibi belli başlı sanatsal ölçütleri içinde barındırır.


Tasarım nasıl yapılır?

Grafik tasarım öncelikle her işte olduğu gibi sağlam ve verimli bir veri kaynağı (brief) ister. Markanın geçmişi nedir? İletişim dili nedir? Daha önce belirlenen bir konsept var mıdır? Gibi birçok soru cevaplanmadan tasarım süreci sağlıklı ilerlemez.

Doğru stratejinin, doğru bir şekilde hayata geçmesi için kreatif ve yaratıcı yönü kuvvetli tasarımcılar proje sürecine dahil olmalıdır.


Başlıca Grafik Tasarım süreçleri nelerdir?

  • Marka Analizi: Markanın geçmişinin, mevcut durumunun ve iletişim dilinin analiz edilmesi.
  • Fikir – Araştırma: Yaratıcı fikrin ortaya çıkması adına çalışmalar yapılması, rakip markalarının veya ürünlerin mevcut durumlarını analiz edilerek kıyaslanması.
  • Değerlendirme: Ortaya çıkan fikrin, firma/marka sahipleri ile değerlendirilmesi ve üzerinde ortak karara varılması.
  • Sunum: Ortak karar ile oluşturulan fikrin, iletişim dilinin ve marka kültürünü yansıtacak 2 veya 3 boyutlu sunulması.
  • Mecra Belirleme: Oluşturulan çalışmaların kullanmak istenilen alanlarına ilişkin ölçülerin ve mecraların belirlenmesi ve ölçülendirilmesi.
  • Son Kontrol – Uygulama: Tüm süreçler bittiğinde son kontrol yapılarak, onay alındıktan sonra uygulama süreci ile süreç sonlandırılır.

Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

 
Markanızın yaptığı işler ve sunumuyla sektörde konuşulmasını ister misiniz?

“Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.” – Steve Jobs

Görüp görebileceğimiz her şey grafik tasarımın alanının içerisine girmektedir. Markalaşmak uzun ve sağlam adımlar ile ilerlemesi gereken bir süreçtir. Geç kalmadan markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemek isterseniz hemen iletişime geçin.

Teklif Al


Grafik Tasarım Hizmetinin Markama Ne Faydası Olur?

Marka bilinirliğini ve itibarını korur. Kısa sürede etki gösterir. Etkileyici ve profesyonel tasarım dokunuşları ile akılda kalıcı bir marka otoritesi oluşturulur. Etkileyici ve profesyonel tasarımlar için iletişime geçebilirsiniz.

Open chat
WhatsApp ile iletişime geç